Putin’den Türk ekonomisi için uyarı: “Kazanç değil kayıp…”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu (SPIEF) 2024 kapsamında uluslararası medya kuruluşlarının yöneticileri ile bir araya geldiği toplantıda Türk ekonomisindeki son gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Putin, Rusya ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin başarılı bir şekilde geliştiğini, ancak Batılı finansman kaynaklarına ağırlık verilmesinin Rusya ile ekonomik ilişkilerin kısıtlanmasından kaynaklanmasınan kaynaklanması durumunda bunun Türk ekonomisi açısından kayıplara yol açabileceğini söyedi.

Toplantıya Türkiye’den katılan Anadolu Ajansı Genel Müdür Yardımcıs Yusuf Mzhan’ın bir sorusu üzerine Putin, “İkili ilişkiler oldukça başarılı bir şekilde gelişiyor ve ticaret hacmi artıyor. Bana öyle geliyor ki, son dönemde Türkiye’de hükümetin ekonomi bloku (yönetimi) Batılı finans kuruluşlarından kredi, yatırım ve hibe almaya odaklanıyor. Herhalde bu kötü bir şey değildir. Ama eğer bu Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerin kısıtlanmasından kaynaklanıyorsa, o zaman Türk ekonomisinin kazancından çok kaybı olur diye düşünüyorum. Benim görüşüm böyle. Bence böyle bir tehdit bulunuyor. Bu özel bir değerlendirme meselesidir” dedi.

Türkiye ile ilişkiler konusunda Putin, “Akkuyu projesinde her şey planlandığı gibi gidiyor. Hiçbir gecikme yok, çok sayıda insan çalışıyor. Yaratılan elverişli koşullar için Türkiye’nin yönetimine minnettarız” dedi.

Kremlin resmi web sitesinde, AA’nın Filistin sorunuyla illgili ilk sorudan sonra yönelttiği ikinci soru ve Putin’in verdiği yanıt tam metin olarak aktarıldı.

Metnin çevirisi şöyle:

  1. Özhan: Evet, bir sorum daha var, bu Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerle ilgili. Son on yıldır görüşmelerde bulunuyorsunuz ve Türkiye ile Rusya’nın birlikte inşa ettiği mega projelerden biri de Akkuyu nükleer santrali. Şimdi, geleceğe baktığımızda, Rus tarafında herhangi bir değişiklik olup olmadığı, son yıllarda tartışılan gaz merkezi merkezinin inşası konusunda herhangi bir ilerleme olup olmadığı… Rus tarafında bu projeyle ilgili herhangi bir haber var mı, ayrıca iki ülke arasında tartışılacak gelecekteki projeler var mı? Teşekkürler.
  2. Putin: Akkuyu’ya gelince, her şey plana göre gidiyor, her şey grafik dahilinde, her şey kesinlikle grafik içinde, gecikme yok, çok sayıda insan çalışıyor, esas olarak inşaatçılar çalışıyor. Büyük miktarda inşaat işi yaparken Türkiye’den inşaat işçilerini de çekiyor. Uzmanlarımız Türkiye’de çalışıyor, bu iş için yaratılan koşullar için Türk liderliğine minnettarız. İlk blok bitiyor ve tüm bloklarda kesinlikle normal bir çalışma vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir